Kutsekategooriate taotlemine

EELK kirikumuusikute kutsekategooriate taotlemise kord

I. Üldsätted

1. Kirikumuusikuks käesoleva korra tähenduses nimetatakse EELK-s töötavat organisti, koorijuhti või organist-koorijuhti.
  2. EELK kirikumuusikute kutsekategooriad (edaspidi kutsekategooria) kehtivad Eesti Vabariigis.
  3. Kutsekategooria antakse lähtuvalt taotleja haridusest, staažist ja tegelikest oskustest.
  4. Kirikumuusik, kes töötab samaaegselt organistina ja koorijuhina, võib taotleda nendel erialadel erinevaid kategooriaid.
  5. Käesolevas korras teeb muudatusi Konsistoorium EELK Kirikumuusika Liidu juhatuse ettepanekul või omal algatusel, tutvudes eelnevalt EELK Kirikumuusika Liidu juhatuse seisukohaga muudatusettepanekute kohta.

II. Kutsekategooriate taotlemise eeldused

• Kutsekategooria taotlemise põhieelduseks on vähemalt aastane töö EELK koguduses organistina, koorijuhina või organist-koorijuhina viimase viie aasta jooksul.
  • A-kategooria taotlemise eelduseks on muusikadoktori, muusikamagistri või muusikamagistriga võrdsustatud teaduskraad ning teadmiste omamine D-, C-, B- ja A kategooriates nõutud õppeprogrammide ulatuses.
  • B-kategooria taotlemise eelduseks on muusikabakalaureuse teaduskraad või sellega võrdsustatud kõrgharidus ning teadmiste omamine D-, C- ja B kategooriates nõutud õppeprogrammide ulatuses.
  • C-kategooria taotlemise eelduseks on muusikaalane keskeriharidus või keskhariduse baasil omandatud muusikaalane eriharidus ja/või keskharidus ning teadmiste omamine D- ja C kategoorias nõutud õppeprogrammide ulatuses.
  • D-kategooria taotlemise eelduseks on keskharidus ja elementaarne muusikaalane haridus käesoleva korra lisas toodud vastava kategooria nõuete ulatuses.
  • EELK Kirikumuusika Kutsekomisjon aktsepteerib välisriigis omandatud haridust kutsekategooria taotlemise eeldusena.

III. EELK Kirikumuusika Kutsekomisjon

1. EELK Kirikumuusika Kutsekomisjon (edaspidi komisjon) on EELK Konsistooriumi alaline komisjon, mille moodustamine ja töökorraldus on sätestatud EELK Kirikuseadustiku 5. osa „Kiriku juhtimine“ 2. peatüki „Konsistooriumi töökorraldus“ 3. jaos „Konsistooriumi tööorganid“ paragrahvides 134 – 135. Komisjoni ülesanne on vaadata läbi käesoleva korra punktis 17 nimetatud taotlused ja teha nende alusel konsistooriumile ettepanekuid kutsekategooriate andmiseks.
  2. Komisjon on viieliikmeline. Kaks liiget nimetab konsistoorium enda liikmete hulgast, samuti on komisjoni esimeheks ametikoha järgi EELK Kirikumuusika Liidu juhatuse esimees või tema poolt määratud juhatuse liige. Üheks liikmeks on UI Kirikumuusika osakonna juhataja. Komisjoni viiendaks liikmeks on KML juhatuse poolt määratud staažikas kirikumuusik.
  3. Konsistoorium või EELK Kirikumuusika Liidu juhatus võib enda poolt nimetatud või valitud komisjoniliikmele määrata asendaja, kes võib komisjoni liiget asendada viimase äraolekul.
  4. Komisjoni koosseisu kinnitab konsistoorium.
  5. Komisjoni tehnilise teenindamise tagab EELK Kirikumuusika Liidu juhatus koostöös konsistooriumi sekretariaadiga.

IV. Kutsekategooria taotlemise kord

1. Kutsekategooria taotleja esitab komisjonile järgmised dokumendid:
  2. kirjalik avaldus vastava kategooria taotlemise sooviga;
  3. koguduse õpetaja või juhatuse esimehe poolt väljaantud tõendi taotleja töötamise kohta EELK koguduses;
  4. Curriculum vitae;
  5. haridust tõendav dokument koos hinnetelehega.
  6. Dokumendid esitatakse EELK Kirikumuusika Liidu juhatuse aadressil.
  7. Komisjon teeb otsuse avalduse suhtes kolme kuu jooksul, arvates kõigi käesoleva korra punktis 18 nimetatud dokumentide saamisest.
  8. Komisjonil on õigus kutsuda kutsekategooria taotleja eksamile, mille käigus kontrollitakse taotleja ettevalmistust vastava kutsekategooria omandamiseks. Oskuste kontrolliks võib komisjon anda volitused esimehele ning ühele komisjoni liikmele.
  9. Komisjoni koosoleku kutsub kokku, koosolekut juhatab ja komisjoni tööd korraldab komisjoni esimees.
  10. Kutsekategooria omistab komisjoni ettepanekul konsistoorium.

Nõuded EELK kirikumuusikute kutsekategooriate saamiseks

Nõuded kirikumuusiku D-kategooria saamiseks

• Orelimängu alused, mängutehnika ja koordinatsiooni valdamine
  • Ansamblimäng, solistide ja koori saatmine